POGRZEB

  1. Pogrzeb zgłasza się w parafii zamieszkania zmarłego.
  2. Zgłoszenia dokonuje najbliższa rodzina mąż, żona lub dzieci zmarłego.
  3. Pogrzeb należy zgłosić bezpośredni po uzyskaniu aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.
  4. Zgłaszając pogrzeb należy przedłożyć akt zgonu oraz ewentualnie informację o przyjęciu sakramentów np. od kapelana szpitala.
  5. W kancelarii uzgadniamy datę, godzinę pogrzebu i przebieg ceremonii.

 DO RODZINY NALEŻY TAKŻE :

- zlecenie przygotowania grobu:

  • Pan Marcin Pientka tel. 032 430 13 13 lub  501 573 993

- ustalenie terminu i godz. modlitw w intencji zmarłej osoby z kościelnym:

  • Pan Jan Zając: tel. 691 683 715  lub Pan Piotr Tomala: tel.603 948 858
  • lub siostry Córki Maryi Wspomożycielki. tel. 032 430 10 04

-  ustalenie oprawy muzycznej z organistą

  • Pan Marek Szamara tel.502 940 571

Rodzina osobiście rozlicza się  z grabarzem, kościelnym i organistą.

W kancelarii parafialnej składamy ofiarę:

  • Za wywóz śmieci po ceremoniach pogrzebowych (sugeruje się równowartość kosztów wywozy 2 pojemników (1.100 l)na śmieci. Od 2022 r to kwota 350,- zł.)
  • Za rezerwację/utrzymanie miejsca na cmentarzu na 20 lat od daty pochówku. Jest to ofiara na koszty związane z utrzymaniem cmentarza na wywóz śmieci, wodę, koszty administracyjne itd. ( 35,- zł/rok)
  • za Mszę św. pogrzebową i posługę księdza (dobrowolna ofiara)
  • ewentualnie za mszę w 30 dzień po śmierci (dobrowolna ofiara)

W innych pilnych i ważnych sprawach związanych z pogrzebem proszę się kontaktować z ks. proboszczem tel.  032 430 12 37 lub 509 80 75 25

 

REGULAMIN CMENTARZA

1. Cmentarz jest własnością Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Pogrzebieniu. Osobami upoważnionymi do zarządu cmentarza są wyłącznie: Proboszcz parafii oraz Kierownik cmentarza. ( P. Norbert Pientka  tel. 032 430 13 13 lub 501 573 993 )

Cmentarz, które jest miejscem poświęconym i o charakterze sakralnym, służy do grzebania zmarłych, modlitwy, wyrażania pamięci i czci dla tych, którzy odeszli do wieczności.

Zachowania oraz działania, które nie są zwyczajowo przyjęte na cmentarzach i naruszają świętość miejsca są zabronione: hałaśliwe zachowania, karmienie zwierząt, ustawianie budek dla zwierząt, uprawianie joggingu czy innego rodzaju sportu, jazda rowerem, spacerowanie z psami, głośne konwersacje telefoniczne, palenie papierosów, itp.

Zabrania się samowolnego wznoszenia nagrobków, usuwania i sadzenia drzew czy krzewów na cmentarzu oraz innych prac mogących wpływać na architekturę krajobrazu czy najbliższego otoczenia. Na niniejsze prace należy uzyskać zgodę zarządcy cmentarza (Kierownika cmentarza), punkt 4 regulaminu.

2. Na cmentarzu, na wyznaczonych miejscach można grzebać zmarłych parafian oraz tych którzy posiadają opłacone miejsce.

Czas i formę pogrzebu uzgadnia się z Proboszczem, któremu należy przedłożyć akt zgonu zmarłego, poświadczenie wyznania rzymskokatolickiego (od własnego proboszcza) i ewentualnie faktu pojednania się z Bogiem.

3. Miejsce pochówku, rodzaj grobu, jego wykopanie uzgadnia się z Kierownikiem Cmentarza.

Gdy to możliwe wykonujemy groby głębinowe, by oszczędzać miejsce na cmentarzu.

Przez ofiarę rezerwacyjną nie nabiera się praw własności do danego miejsca, lecz staje się jedynie jego użytkownikiem. Należy zadbać o oznaczenie grobu: /krzyż, tabliczka z numerem grobu lub pomnik/

Grób może być użyty ponownie jako miejsce grzebalne 20 lat od daty poprzedniego pochówku/jeśli to był grób nie głębinowy/.

Jeżeli po 20 latach dysponent grobu /osoba, która złożyła ofiarę miejsce grobowe/ nie wniesie zastrzeżeń i nie dokona dalszego przedłużenia rezerwacji przez złożenie opłaty, to urząd parafialny traktuje to jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu.

Dysponent jest zobowiązany do stałej troski o stan i estetykę grobu, nagrobka oraz bezpośredniego jego obejścia. To samo dotyczy miejsc zarezerwowanych.

Zabrania się odsprzedawania miejsc grzebalnych osobom trzecim. Rezygnację z dalszego użytkowania grobu zgłasza się Kierownikowi Cmentarza.

4. Na grobach można ustawiać nagrobki. Przed przystąpieniem do realizacji nagrobku należy przedłożyć Kierownikowi Cmentarza szkic zawierający ogólny wygląd oraz wymiary zewnętrzne uwzględniające usytuowanie przyszłego grobu na cmentarzu. Nie wolno uszczuplać przejścia między grobami. Po uzyskaniu akceptacji poprzez opieczętowanie można złożyć zamówienie u kamieniarza.

Kamieniarz ma prawo wykonywać na cmentarzu swoją pracę tylko wtedy, gdy posiada zatwierdzony przez Parafię szkic pomnika. Do wykonywania pomnika systemem gospodarczym trzeba mieć podobną zgodę.

Przed rozpoczęciem prac, należy zgłosić się do proboszcza celem złożenia opłaty w wysokości 10% kosztów całkowitych inwestycji. Powyższa opłata może być rozłożona na raty na wniosek osoby realizującej inwestycję.

Jeżeli prace są wykonane systemem gospodarczym i nie można wykazać się rachunkiem wystawionym przez wykonawcę, to opłaca się 10% od nominalnej wartości nowo postawionego pomnika, czy jego nowego elementu wg stawek obowiązujących w zakładach kamieniarskich.

Prace przy nagrobku /obramowaniu itp./ należy tak wykonywać, by nie spowodowały szkód na sąsiednich grobach. Inwestor dba też o uprzątnięcie miejsca po wykonanych pracach.

Za szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, czy nie zapobieżenia szkodzie powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika odpowiedzialny jest dysponent grobu, który się nim opiekuje.

5.. Za opróżnianie kontenerów ze śmieciami przy cmentarzu odpowiedziany jest administrator cmentarza.

6. Kwestie nie objęte niniejszym regulaminem, a mogące być przedmiotem nieporozumień czy sporów, będą rozpatrywane indywidualnie przez   Proboszcza parafii lub Kierownika Cmentarza

 

© 2021 pogrzebien.katowicka.pl